Co jsou Miyuki korálky?

 

Miyuki korálky jsou dokonalým materiálem pro složité a precizní šperky. Jde o prvotřídní japonský rokajl, který vyniká svou přesností řezu, jsou tedy jeden jako druhý a můžete se na to spolehnout při náročných vzorech šitých, nebo tkaných šperků. Tam totiž není možné dělat kompromisy a používat nepravidelné korálky. Na výsledný vzor a harmonii šperků se můžeme těšit jen při použití kvalitního materiál, a tím rokajly japonské firmy Miyuki skutečně jsou. 

Nejznámějšími typy a aktuálně nejpoužívanějšími korálky značky Miyuki jsou řady Delica a Tila.

Delica jsou malé pravidelné korálky s jednou dírkou, která má pravidelný průtah a víme tak, jaký materiál použít jako návlekový, aniž bychom s ním u některých korálků doslova "narazili" - na překážku. Miyuki Delica se vyrábějí v různých velikostech od těch nejtitěrnějších na tkané projekty, až po větší, které jsou už vhodné a svolné k navlékání na šňůrky, gumičky, či bižuterní lanka. Používám je například na výrobky z těchto sekcí: Exkluzivní tkané Miyuki Delica náramky - Bijoux Paradis, nebo Miyuki náramky tenké - Bijoux Paradis. Výborně slouží také pro výrobu skvostných mozaikových náušnic: Náušnice - Bijoux Paradis. Kdo má rád barevný dekolt, určitě se potěší tady: Náhrdelníky - Bijoux Paradis

Tila korálky poznáme jistojistě tím, že jsou dvoudírkové a mohou být velmi úzké, čtvercové, či ve tvaru poloviny čtverců, tedy obdélníku. Dají se buď jednoduše navlékat ideálně na gumičku, nebo ještě lépe na kvalitní elastické vlákno, nebo se z nich dají šít malá umělecká dílka, která si můžete prohlédnout tady: Exkluzivní šité Miyuki Tila náramky - Bijoux Paradis nebo ve formě nepřehlédnutelných prstýnků: Prstýnky - Bijoux Paradis.

Ať už Miyuki, či Tila, tyto japonské prvotřídní korálky jsou vyráběné ještě v různých typech. Až moje pětiletá zkušenost s jejich téměř denním používáním mi dala zkušenost poznat, které je vhodné použít a kterých bude lepší použít jen na menší detaily, nebo se jich zcela vyvarovat. Je to možná trochu alchymie, ale pokusím se tuhle zapeklitost vylíčit. Miyuki korálků jsou k dispozici různé typy. Některé jsou jednoznačně plnobarevné lesklé a je vidět, že se není potřeba jejich stálobarevnosti bát, víceméně se nemění. Dále se můžeme setkat s korálky Miyuki, které házejí určité odlesky, ale jsou také neprůhledné. U těch je právě potřeba zpozornět a nepoužívat při tvorbě šperku pouze je, ale nakombinovat je. Či je potřeba počítat s tím, že se mohou rychleji opotřebit, tzv. vymýt. Korálek se tedy může časem, či častým omýváním zesvětlit, ztratit odstín.  Ráda pracuji s matovanými miyuki korálky, které mají tu výhodu, že jsou velmi odolné vymývání barvy, téměř stálobarevné i při větším zatížení vodou, či potem. Zároveň vypadají velmi elegantně a sofistikovaně. 

Dalším typem Miyuki korálků jsou korálky s obsahem kovu. Pro mou výrobu používám výhradně velmi kvalitní a dražší verzi korálků Miyuki ve stříbrné a zlaté barvě v kvalitě 24kt Gold Plated a Silver Plated. Neznamená to, že jsou ze stříbra, nebo zlata, nicméně mají v sobě složku stříbra a zlata, a proto jsou odolnější. Jsou kvalitativně trvalejší než Miyuki levnější řada, galvanizované korálky, které vypadají stejně, ale co do výdrže je rozdíl velmi znát. Pokud chceme docílit zlaté, či stříbrné barvy, dají se použít i tzv. korálky "s průtahem", kde je barva ukrytá v průtahu, uvnitř korálků. Vymyje se, ale chvíli to obvykle trvá. Pořád je to odolnější a přijatelnější varianta než galvanizované kovové korálky Miyuki. Je potřeba mít jistotu, že váš šperkař používá kvalitnější řadu Gold Plated a Silver Plated. Jde sice jen o bižuterní šperky, ale určitě si je chceme uchovat co nejdéle hezké a použitelné. 

Věřím, že jsem tady nějaký základ tématu Miyuki korálků osvětlila, nicméně pokud máte jakoukoliv otázku, neváhejte se na mě obrátit, s radostí vám budu k dispozici třeba tady: Kontakty - Bijoux Paradis. Probrat to můžeme i přes Unikátní spojení: Šperky & handlettering nebo Facebook. Šperky vyrábím již od roku 2009 a poznala jsem za tu dobu nespočet materiálů, i to, jak se materiál chová či nechová při zatížení, použití, omývání, namáhání. Moje cesta materiály a metodami tvorby je napínavá, nemá cíl a doufám, že bude ještě dlouhá a stejně dobrodružná jako dosud. Zkušenosti jsem nabrala zejména vlastní téměř dennodenní tvorbou, samostudiem, zkoušením, pokusy, omyly, ale při objevování nových materiálů i koukáním pod ruce zkušenějším. Ve výrobě šperků již dnes ani nelze znovu vymyslet již vzniklé, historie ukazuje, že osvědčené metody tvorby šperků se jen opakují, zdokonalují. Podstatné je, aby si tvůrci hledali svou vlastní cestu, barvy, designy, vlastní rukopis. Metody práce s Miyuki korálky jsou dnes již poměrně známé a ukazuje je již spousta tvůrců. Objevování barevného světa je jednou z nejlepších relaxačních technik, kterou znám. Získat dlouholeté know-how vlastní prací je pak běh na dlouhou korálkovou šňůru.  Ráda Vám bude se svými zkušenostmi užitečná a vyrobím nějakou radost i pro vás. :)

Záznamy nebyly nalezeny...